Knejzlíkovy sady
Krátce z historie obecních ovocných sadů v Předmostí
Prvotním impulsem pro vznik obecních sadů v Předmostí byla v polovině 20. Let minulého století myšlenka, aby pozemky, které byly kousek od obce, ale na kterých byl suchopár, obci více vynášely. Nositelem této myšlenky byl významný a dlouholetý starosta Předmostí Josef Knejzlík.
Došlo ke scelení více než 150 měřic (téměř 30 ha) obecních pozemků. Byla založena ovocná školka, ze které byl čerpán sadbový materiál, jehož sortiment byl konzultován s předními pomology. V r. 1927 se začalo se samotnou výsadbou ovocného sadu tvořeného převážně ze švestek, jabloní, třešní a višní. Vzniklo zde i asi tříhektarové alpinum osázené skalničkami, šeříky a vinohradem. V těsné blízkosti bývalého lomu na rudku (nyní prostor vyhrazený pro divadlo) byly vysazeny stromy a keře okrasné. Podél cest byla založena švestková stromořadí, z nichž část vysazovaly děti ze škol.
Na dobře viditelném místě byl vybudován Památník ovocnému stromoví od stavitele Ing. Aloise Pilce a akademického sochaře Františka Mádleho. Šlo o první památník, který kdy obec postavila ovocným sadům. Odhalen byl 20. Srpna 1939 a společně se sady (celkem 10.000 stromů) předán občanům.
Po roce 1948 o sad pečovalo zemědělské družstvo a ovoce bylo nabízeno ke sklizni občanům. Pro svůj členitý terén byla část sadů vybrána přerovským autoklubem pro pořádání motokrosových a autokrosových závodů. První ročník motokrosu Přerovská rokle se zde jel v červnu 1950.
Po roce 1989 převzalo někdejší Knejzlíkovy sady jako svůj historický majetek město Přerov (Předmostí je od roku 1960 součásti Přerova). Klasické ovocnářství zde nikdy nebylo obnoveno, nicméně přirozeným vývojem porostů a extenzívní údržbou lučních ploch zde vznikla atraktivní krajina vybízející nejen k víkendovým procházkám.
Od konce 90. let minulého století tato místa pravidelně využívá v rámci výuky Základní škola J. A. Komenského. V roce 2000 zde otevřela asi tříkilometrovou naučnou stezku, jejíž součástí je i učebna pod širým nebem, tzv. školní kopec.
V témže roce byla díky nadšencům ze spolku Predmostenzis nedaleko odhalena socha mamutíka Toma. V roce 2006 všechna významná místa historie Předmostí, včetně výše uvedených, spojila naučná stezka Předmostím až do pravěku. Otevřena byla u příležitosti 9. ročníku turistického putování Po stopách lovců mamutů, který každoročně pořádá zš J. A. Komenského.
V letech 2013 a 2014 bylo vysazeno 129 okrasných stromů, z nichž každý má svého patrona, který svou účastí na výsadbě přispěl na projekty nadace Malý Noe, podporující zejména osiřelé děti. Výsadba nese příznačný název Libosad Malý Noe.
Jednoznačně nejvýznamnějším partnerem města při údržbě a popularizaci Knejzlíkových sadů je v posledních letech spolek Predmostenzis. Každoročně zde za účasti veřejnosti pořádá ruční kosení luk a i roubování peckovin. V roce 2012 dokonce založením vinice na jihovýchodním svahu obnovil tradici pěstování vinné révy.
Koncem roku 2016 uspěl spolek Predmostenzis s žádostí o dotaci Ministerstva Životního prostředí na projekt „Podpora biodiverzity krajinného prvku Knejzlíkovy sady a Přírodní památky Na Popovickém kopci". Projekt spolek zpracoval ve spolupráci se sdružením Sagittaria a finančně jej podporuje i statutární město Přerov.